2./76

Adamec Franz
23.01.1921
00.00.1988
Adams Peter
18.01.1913 – Borler
12.12.1941 – Botoanowka
Albrecht Walter
12.06.1915 – Elmshorn
v 00.12.1943 – Berditschew
Ambrassat Richard
15.03.1919 – Fichtenfließ
27.03.1945 – Gusow
Ampf Heinrich Johann
18.09.1913 – Wehnebergen
27.03.1945 – Gusow
Anders Erich
16.11.1910 – Berlin
15.11.1941 – Budogoschtsch Feldlazarett20
Andersson Walter
04.11.1911 – Ütersen
04.08.1941 – s. Ljachowo
Andrecht Heinz 
4.01.1916 – Hamburg
v 00.04.1944 – Bessarabien
Augowsky Heinz 
01.12.1924 – Stade
v 00.07.1944 – Lemberg
Axer Dierk
12.08.1924 – Hamburg
v 00.07.1944 – Osten
Bächler Heinz
22.09.1921 – Hannover
v 00.07.1944 – Gaje
Balzer Konrad 
05.02.1911 – Steinfurth
v 00.12.1944 – Ostrowice
Bartels Heinrich
11.03.1911 – Giften
Beck Heinz 
01.01.1918 – Berlin
v 00.11.1943 – Kiew
Behrmann Rudolf
06.07.1957 – Quickborn
Bennemann Herbert 
18.07.1924 – Bremen
16.03.1944 – Guschinskaja
Bergmann Ernst
01.06.1925 – Hannover
v 00.06.1944 – Lemberg
Beu Theo
05.08.1924 – Hamburg
v 00.02.1944 – Berditschew
Birle Anton
17.02.1909 – Hamburg
v 00.01.1943 – Aleksa-Kewo
Bober Heinz
25.07.1921
Bode Karl-Georg
01.01.1917
Böhm Richard 
10.09.1913 – Breslau
v 00.12.1944 – Krakau
Bol Emil
15.12.1912 – Hamburg
v 00.12.1943 – Mittelabschnitt
Borchers Willi
21.05.1910 –
Borowski August
13.08.1921 – Polen
v 00.07.1944 – Lemberg
Bötel Walter
11.04.1909
Brandisz Wilhelm Gottfried
20.05.1916 – Benke
07.08.1942 – o. Nowo Ramuschewo
Brandt Otto 
01.12.1913 – Hamburg
v 00.04.1945 – Berlin
Brehm Hermann
04.11.1907 – Karlsruhe
v 00.12.1944 – Sowjetunion
Bruns Christian
01.10.1915
Bruns Heino 
04.06.1925 – Garlstorf
v 00.12.1943 – Berditschew
Buhmann Waldemar Ernst
30.11.1922 – Hamburg
08.08.1942 – Nowo Ramuschewo
Bülthoff Dirk
17.01.1924
Burmeister Ernst 
28.10.1925 – Schleswig
v 00.04.1944 – Zydkow
Busemann Wilhelm
26.10.1916 – Kirchborgum
01.11.1941 – Budogoschtsch
Conrad Erwin 
11.10.1925 – Holstein
v 00.02.1944 – Winnitza
Dabelstein Werner
06.08.1915
00.00.1992
Daniels Erich
08.10.1919 – Kl. Niendorf
v 00.12.1943 –
Dannenberg Walter
13.06.1911
00.00.1990
Danner August
01.08.1914 – Oberauerbach
v 00.11.1943 – Kiew
Dellith Erwin
14.02.1918 – Hamburg
v 00.12.1943 – Berditschew
Dieckmann Wilhelm
17.09.1923 – Einfeld
v 00.07.1943 – Osten
Dinnebier Rudolf
02.11.1909 – Hamburg
v 00.12.1943 – Berditschew
Dohm Hans
19.03.1912 – Hamburg
04.08.1941 – Ljachowa
Drews Johannes
01.12.1912
Drews Johannes
01.12.1912
Düring Franz
30.01.1923 –
Eckert Henry 
19.02.1924 – Hamburg
v 00.12.1943 – Berditschew
Eggers Ernst
01.07.1916 – Tetenbüll
11.12.1941 – Warschau Kriegslazarett II
Ehlers Arnold
14.07.1912
Eibl Hans
21.06.1924 – Hamburg
v 00.07.1944 – Lemberg
Ellger Martin
18.10.1910 –
Ellihausen Rudolf
17.10.1907 – Northeim
23.03.1945 – n. Seelow
Esselbrügge Ewald
22.02.1911 – Hesselteich
v 00.01.1945 – Krakau
Ettenberger Bodo 
19.01.1908 – Arnstadt
v 00.02.1944 – Sowjetunion
Feick Karl 
04.07.1908 – Mannheim
v 00.01.1945 – Sommerfeld
Ficken Karl
25.06.1925 – Ohlenstedt
v 00.12.1943 – Berditschew
Fölster Heinrich
11.10.1918 – Kaltenkirchen
04.08.1941 – s. Ljachowo
Fraastz Walter
12.07.1915
Frers Albrecht
14.02.1921 – Niedlun
04.08.1941 – s. Ljachowo
Freund Walter
12.08.1913
Friedrichs Otto 
07.12.1910 – Bremen
v 00.01.1945 – Radom
Fuchs Johann
27.02.1921 – Starting
01.11.1941 – Budogoschtsch 1./San20
Fuchs Wilhelm
06.02.1917 – Hamburg
v 00.01.1945 – Kielce
Geis Kurt
00.00.1917 –
22.06.1966 – Großhansdorf
Gerdes Martin
22.02.1921 – Ludwigsdorf
v 00.02.1945 – Bautzen
Gerstenberg Erich
13.10.1915 – Hindenburg
01.09.1941 – Mga
Gerstenkorn Karl Heinz
06.01.1915
00.00.1983
Glissmann Gustav
28.03.1920
00.00.1999
Göllner Karl
03.03.1921 –
v 01.03.1944 – Berditchew
Grabau Johann
08.04.1914 – Gnarrenburg
v 00.12.1943 – Sowjetunion
Gragert Herbert
30.06.1925 – Kirchweder
v 00.00.1945 – Boguslawice
Grosse Heinz
25.12.1921 – Hamburg
21.07.1941 – Lipki Sspaskije
Grossigk Erich
28.11.1925 – Kiel
v 00.11.1943 – Berditschew
Groth Hans
19.09.1921 – Hamburg-Altona
04.08.1941 – s. Ljachowo
Grünnefeld Gerhard
03.05.1916 – Stapelmoor
v 00.10.1943 – Grigorowka
Hageneier Hagen
08.11.1924 – Hamburg
v 00.07.1944 – Lemberg
Hannemann Robert
03.07.1915
00.00.1976
Hansen Christian
21.03.1915 – Medelby
21.12.1942 – w. Alexeikowo
Hansen Heinz
28.09.1920
Harms Hermann
14.07.1925 – Hamburg
v 00.04.1945 – Berlin
Harms Menno 
18.11.1924 – Ostfriesland
v 00.02.1944 – Sowjetunion
Hartmann Hannes
18.07.1921 – Hamburg
v 00.12.1942 – Welikije Luki
Heckmann Heinrich
08.10.1909 – Saarland
v 00.01.1945 – Baranow
Heeschen Emil
12.06.1909 –
14.06.1940 – Givry en Argonne
Heinken Kurt
17.12.1918 – Bremen
v 00.07.1944 – Lemberg
Hermanns Johann 
28.01.1911 – Niederlande
v 00.01.1945 – Kielce
Herrmann Hans
05.11.1920
Herrmann Heinz
24.01.1924 – Berlin
v 00.11.1943 – Kiew
Hinsch Adolf
00.00.1989
Hinz Werner
08.12.1925 – Anderten
v 00.01.1944 – Belkowzy
Hofbauer Arnold
06.10.1925 – Rumänien
v 00.07.1944 – Lemberg
Hofmann Heinz
20.05.1922 –
v 01.09.1944 –
Höhl Joachim
05.07.1907 – Breslau
v 00.12.1943 – Berditschew
Holtz Ewald 
00.00.0000 – Lübeck
v 00.03.1945 –
Hopp Günter Heinrich
20.11.1913 – Rensefeld
20.04.1945 – Müncheberg
Höppner Hans Adolf
27.02.1908 – Rösing
04.08.1941 – Ljachowo
Hops Heinrich
04.10.1906 – Itzehoe
v 00.11.1943 – Kiew
Horeis Herbert
03.01.1916 – Stade
14.06.1940 – Givry en Argonne
Höreth Konrad
03.09.1909 – Creez
04.08.1941 – s. Ljachowo
Horn Johann von
27.01.1922 – Zeven
23.12.1942 – Newel Feldlazarett291
Horstmann Heinz
28.04.1924 – Hamburg
v 00.12.1943 – Berditschew
Hühne Karl
29.06.1906 – Thale
v 00.07.1944 – Gaje
Hünemörder Paul
13.09.1912 – Glashagen
30.08.1941 – Pucholowo
Huss Heinrich
23.09.1916 – Münsterdorf
04.08.1941 – s. Ljachowo
Ingwerth Otto Georg
30.04.1915 – Bochum
14.06.1940 – Givry en Argonne
Jagau Walter
01.08.1920
00.00.1987
Jeschke Ernst
17.10.1910 – Rennzähn
26.01.1942 – Tschudowo 2./San20
Johannsen Hans
28.06.1916 – Winnert
11.09.1939 – Siemiatycze
Johannsen Hugo
20.05.1922 – Wangelau
v 00.01.1943 – Welikije Luki
Jorga Walter
29.05.1915
07.08.1975 – Hilden
Jörs Heinz
21.05.1915
Jörs Heinz
21.05.1915
Jost Ferdinand
11.08.1913 – Tröpolach
17.10.1941 – Dorpat Feldlazarett542
Jurischka Wilhelm
17.11.1915
00.00.2001
Käbel Willi
21.11.1915 – Segeberg
v 00.08.1941 – Smolensk
Kagelmacher Erwin
23.11.1917 – Hamburg
v 00.02.1945 – cottbus
Karl Wilhelm
29.05.1915
00.00.1999
Kassow Heinz
00.00.1983
Klare Heinz
27.08.1958 – Ohlstedt
Klatt Paul
31.07.1921 – Hannover
v 00.12.1943 – Berditschew
Koch Paul
15.06.1899
06.02.1978 – Ohlsdorf
Kolkmann Fritz
06.03.1925 – Binnen
v 00.12.1943 – Chornerutka
König Heinrich
26.03.1917 – Fimbersk
04.08.1941 – s. Ljachowo
Kopinits Anton
09.05.1912 – Hornstein
31.10.1941 – Petrowskoje
Kordt Norbert
25.08.1925 – Bremen
v 00.01.1945 – Osten
Körfer Wilhelm
30.09.1908 – Barntrup
05.11.1941 – Budogoschtsch Feldlazarett20
Kraeber Willi
Kreipe Volker
23.05.1921 – Hamburg
v 00.06.1942 – Wolchow
Kröger Friedrich
05.12.1920 – Vahlde
08.08.1942 – o. Nowo Ramuschewo
Kück Diedrich
10.06.1925 – Hambergen
v 00.12.1943 – Kursk
Kunstmann Albert
25.12.1911 – Hamburg
v 00.07.1941 – Smolensk
Lange Tönjes de
31.01.1916
00.00.1986
Leineweber Johann
31.07.1917 – Dittersbach
12.09.1939 – Andrzejewo
Leverenz Gustav
14.03.1915
00.00.1993
Lewandowski Bodeslaus
05.03.1917 – Besenhorst
30.08.1941 – Pucholowo
Libner Franz
13.01.1915 – Danzig
v 00.01.1945 – Baranow
Linde Paul vd
15.01.1916
00.00.1982
Luft Herbert
25.12.1911
00.00.1984
Lüth Herbert
02.07.1916 – Kiel
v 00.12.1943 – Berditschew
Martens Paul
02.03.1921 – Hamburg
04.08.1941 – s. Ljachowo
Martin Hans
07.04.1925 – Wichdorf
v 00.07.1944 – Gaje
Mecklenburg Gerd 
26.02.1926 – Hamburg
v 00.01.1945 – Osten
Meier Horst Friedrich
12.11.1922 – Neumünster
08.10.1943 – Grigorowka
Messerschmidt Heinz Artur
17.05.1920 – Lauenburg
30.08.1941 – Sologubowka 1./San20
Meuth Peter
16.09.1908 – Würges
v 00.01.1945 – Ostrowice
Meyer Günter Sylvester
13.10.1912 – Hamburg
05.11.1941 – Budogoschtsch Feldlazarett20
Meyer Hinrich
24.12.1913 – Ostfriesland
v 00.12.1943 – Bertischew
Meyer Karl-Heinz
14.04.1921 – Schleswig
14.06.1940 – Givry en Argonne
Mietner Paul
26.12.1920 – Hamburg
04.08.1941 – s. Ljachowo
Möck Walter
28.11.1914 – Lohbarbeck
20.06.1940 – Versoul Feldlazarett1/592
Mohr Otto
14.08.1915 – Wewelsfleth
v 00.01.1945 – Kielce
Mosgalik Alois
13.11.1921 – Knurow
07.10.1941 – Ljuban Ortslazarett
Mühlena Herbert
05.03.1914
00.00.1995
Muhs Wilhelm
27.01.1921 –
Mull Wilhelm
06.07.1919 – Kiel
v 00.04.1942 – Nowgorod
Müller Ehrenfried
29.03.1911 – Hamburg
v 00.08.1943 – Orel
Müller Günter
12.10.1925 – Hamburg
v 00.01.1945 – Radom
Müller Heinz
27.09.1921 – -Oldendorf
31.08.1941 – Sologubowka 1./San20
Mürter Wilhelm
30.04.1917
00.00.1992
Neumann Gerhard
17.06.1919 – Dirschau
31.10.1941 – Petrowskoje
Neumann Marcus
12.11.1924 – Bremen
v 00.03.1944 – Winnitza
Niemann Alfons
04.08.1911 – Hamburg
v 00.02.1945 – Cottbus
Niemann Paul
01.11.1911 – Trittau
16.05.1940 – Longchamps
Nitschke Johann
10.04.1913 – Wiesbaden
v 00.01.1945 – Ostrowice
Nolde Wilhelm
13.08.1916 – Kiel
17.05.1940 – Luttre
Nolte Paul
04.04.1911 –
26.05.1940
Nordhorn Alfred
16.03.1916
Nüsse Wilhelm
16.06.1925 – Hannover
v 00.02.1944 – Winnitza
Oury Karl
13.12.1911 – Elsaß-Lothringen
v 00.01.1945 – Konskie
Paulsen Peter
29.10.1918 – Rage
29.08.1941 – s.o. Krassnyl-Bor
Paulsen Uwe
22.05.1925 – Hamburg
v 00.07.1944 – Gaje
Peters Claus
10.12.1917 – Tönning
v 00.07.1944 – Gaje
Peters Hermann
24.10.1926 – Braunschweig
v 00.07.1944 – Gaje
Petersen Alexander
02.02.1925 – Flensburg
v 00.12.1943 – Tschernoti
Petersen Johannes
22.05.1959 – Hamburg-Harburg
Petersen Peter
12.01.1916 – Schleswig
v 00.08.1941 – Smolensk
Pfeiffer Robert
21.03.1925 – Dollern
v 00.12.1943 – Sowjetunion
Pfeil Adolf
30.11.1916
00.00.1988
Pietsch Rudolf
22.01.1925 – Hamburg
v 00.04.1944 – Galizien
Pinzer Wilhelm August
16.02.1924 – Dinkelsbühl
31.10.1941 – Petrowskoje
Pirrwitz Alfred
11.08.1900 – Sereetz
v 00.03.1944 – Winnitza
Plettner Gustav
10.08.1917 – Hamburg-Wandsbek
16.08.1941 – Smolensk Kriegslazarett4/531
Poppeck Gerhard
12.09.1912 – Elmshorn
v 00.01.1944 – Osten
Prien Emil
16.10.1914
00.00.2002
Pritsch Ernst
01.12.1923 – Hessen
v 00.12.1943 – Berditschew
Probst Werner
25.01.1921 – Gehrenrode
04.09.1941 – Sologubowka
Purmann Erich
03.02.1922 – Hamburg
v 00.10.1943 – Berditschew
Purschian Friedrich
29.05.1912 – Breslau
v 00.04.1945 – Frankfurt/Oder
Putzer Paul
20.03.1915
Quitschau Hermann
27.07.1914 – Neumünster
v 00.12.1943 – Tschernowzi
Quitzau Erwin
19.06.1915 – Neumünster
04.08.1941 – s. Ljachowo
Rackow Friedrich
08.04.1920 – Vorwerk Mustin
01.11.1941 – Budogoschtsch 1./San20
Rann Willi
15.09.1916
00.00.1990
Rautmann Friedrich
18.08.1907
27.02.1995
Recktenwald Heinrich
26.04.1924 – Saarland
v 00.12.1943 – Mittelabschnitt
Rehm Heinrich
30.04.1916 – Lüdingworth
01.09.1941 – Iwanowskoje
Reich Harald
27.07.1920
Reimers Rudolf
30.10.1912 – Hörnerkirchen
15.08.1941 – Smolensk Kriegslazarett4/531
Resch Franz
18.06.1910 – Egelsee
05.11.1941 – Ssredneje-Sselo
Riedel Tobias
13.05.1924 – Schwarzenbach
v 00.11.1943 – Kiew
Rix Klaus
00.00.1982
Röhrbein Heinz
24.12.1921 – Hannover
v 00.03.1945 – Cottbus
Rohrdantz Karl Heinz
28.08.1910 – Lübeck
v 00.01.1943 – Welikije Luki
Rohweder Hermann
28.09.1913 – Dellstedt
07.09.1941 – Szoltzy Kriegslazarett1/571
Ruhdorfer Johannes
28.09.1908 – Oldenburg
v 00.12.1944 – Ostrowice
Rüting Johannes
05.12.1921 – Hamburg
v 00.08.1943 – Wjasma
Sander Friedrich
30.07.1914 – Zahna
01.09.1941 – Mga
Sander Kurt
14.05.1916 – Neumünster
04.08.1941 – s. Ljachowo
Schäfer Heinrich
01.09.1921 – Pöhlde
01.09.1941 – Mga
Scharf Artur
24.02.1917 – Daersdorf
12.09.1939 – Andrzejewo
Schauer Heinrich
16.02.1920 – Schönbrunn
04.08.1941 – s. Ljachowo
Scheel Walter
31.05.1917
Scheele Karl
14.01.1908 – Hamburg-Harburg
04.08.1941 – s. Ljachowo
Scheib Fritz
23.08.1915 – Köln
14.06.1940 – Givry en Argonne
Schmid Max
04.06.1914 – Robingen
02.11.1941 – Torvschinzy 2./San20
Schmidt Heinz
09.05.1924 – Oldenburg
v 00.12.1943 – Berditschew
Schmidt Heinz Erhard
13.06.1921 – Sienno
30.08.1941 – b. Pucholowo
Schöttler Paul
19.12.1925 – Fahrenkrug
v 00.01.1945 – Sulejow
Schulze Wilhelm
05.06.1921 – Lenne
07.09.1941 – Ssinjawino
Schumann Heinz
25.03.1921 – Gartz
27.03.1945 – Golzow
Schütte Hans
06.05.1924 – Hamburg
v 00.01.1945 – Osten
Schuur Max
22.10.1916 – Flensburg
04.08.1941 – s. Ljachowo
Sek Helmut
17.05.1918 – Elmshorn
v 00.02.1945 – Radom
Sievers Alfred August
24.02.1916 – Hamburg
07.09.1941 – Ssinjawino
Sievert Bruno Ernst
10.03.1921 – Hamburg
04.02.1941 – Frankfurt/Main Res. Lazarett III
Specht Jean Baptist 
17.09.1925 – Bingen
v 00.02.1945 – Kamenz
Stahl Kurt
29.06.1921 – Tungendorf
07.09.1941 – Ssinjawino
Stapf Hans
07.03.1917 – Kiel
30.08.1941 – Sologubowka 1./San20
Sternberg Erich
02.03.1914 – Hannover
12.09.1939 – Andrzejewo
Stockmann Bruno
23.04.1912
Stücker Karl
00.00.1977
Stühmer Wilhelm
03.05.1917 – Rendsburg
17.05.1940 – Luttre
Stürmer Gerhard
30.08.1918 –
25.05.1940
Stürmer Wilhelm
10.05.1925 – Schinkel
v 00.12.1943 – Berditschew
Sunkel Willi
25.11.1925 – Esch
v 00.12.1944 – Kielce
Tadge Christian
16.02.1905 – Hannover
v 00.04.1945 – Seelow
Tammert Ernst Willi
26.05.1916 – Wolgast
04.08.1941 – b. Ljachowo
Tetzlaff Georg
27.08.1925 – Hamburg
v 00.02.1944 – Isoloka
Thiel Hans
29.07.1919
Thurau Helmut
24.06.1925 – Huntlosen
v 00.12.1943 – Shitomir
Tidow Kurt
01.07.1906 – Hannover
v 00.12.1943 – Shitomir
Timm Ernst Emil
01.01.1910 –
v 00.01.1945 –
Tödter Karl
22.09.1920 – Erendorf
30.06.1941 – Lohojsk
Tönges Helmut
04.03.1911 – Hamburg
v 00.08.1943 – Roslawl
Trede Gerhard
30.10.1924 – Schleswig
v 00.01.1945 – Sulejow
Treude Heinrich
16.03.1921 – Oestrich
v 00.08.1943 – Roslawl
Tuschinski Gerhard
25.11.1925 – Offleben
v 00.01.1945 – Kielce
Viets Heinz
07.07.1917 – Hamburg
16.07.1940 – Aachen Marienhospital
Voss Hans
24.04.1924 – Fedderingen
v 00.12.1943 – Berditschew
Wagner Herbert
25.06.1922 – Hamburg
v 00.12.1943 – Berditschew
Wagner Herbert Heinrich
31.01.1911 – Pinneberg
Wagner Hermann
06.06.1915 – Hemdingen
v 00.06.1944 – Mittelabschnitt
Wagner Horst
16.04.1927 – Berlin
v 00.04.1945 – Deutschland
Walter Willi
21.07.1914 – Langenhagen
v 00.01.1945 –
Washausen Bernhard
12.10.1913 – Bremen
v 00.12.1943 – Kursk
Watermann Heinrich
02.10.1921 – Krukkeberg-Graetsch
31.10.1941 – Petrowskoje
Weber Karl Heinz
21.11.1921 – Hannover
v 00.11.1943 – Kiew
Weigler Heinz 
15.10.1924 – Hamburg
v 00.02.1944 – Berditschew
Weike Gustav Hermann
23.01.1921 – Klein Twülpstedt
30.08.1941 – Pucholowo
Wellmann Alexander
17.06.1907 – Dönstedt
v 00.06.1944 – Winnitza
Wendelken Heinz
07.08.1919
Wenke Hermann
27.03.1907 – Essen
v 00.03.1945 – Müncheberg
Werkmann Thodor
03.07.1925 –
Wesoly Helmut
04.01.1924 – Bötersheim
v 00.12.1943 – Escharnerudk
Westerhold Emil
13.12.1907 – Herzfeld
v 00.03.1944 – Saginzy
Wetzell Gerhard
28.02.1914 – Hamburg
v 00.08.1943 – Wjasma
Wichmann Hermann
29.04.1925 – Hamburg
v 00.07.1944 – Gaje
Wilke Paul
11.04.1925 – Willingen
v 00.07.1944 – Lemberg
Woldenga Jürgen
29.09.1911 – Varel
04.08.1941 – Ljachowo
Wolf Franz
28.08.1921
Zander Karl Heinz
18.12.1924 – Hamburg
v 00.07.1944 – Lemberg
Zimmermann Georg
24.12.1922 – Rhaude
v 00.11.1943 – Berdischew
Zimmermann Gerhard
30.08.1925 – Hamburg
v 00.03.1945 –

Start typing and press Enter to search