12./76

Abramsson Hans
26.06.1917 – Eichede
00.01.1945 – Swierczow
Babiel August
04.07.1916 – Cloppenburg
12.09.1939 – Andrzejewo
Bachtler Helmut
14.06.1923 – Weyher
v 00.01.1945 – Stopnica
Bambauer Adolf
12.08.1921 – Rheinland-Pfalz
v 00.02.1945 – Cottbus
Bartels Walter 
18.02.1909 – Hamburg
v 00.11.1943 – Kiew
Baumgärtner Hans
18.03.1906 – Regnitzlosau
v 00.01.1945 – Warschau
Beckmann Hermann
24.05.1915 – Wülfenau
12.09.1939 – Andrzejewo
Benda Karl Walter
07.06.1912 – Hamburg-Wandsbek
19.12.1942 – Gromowo
Bermann Hermann
02.03.1912 – Magdeburg
00.01.1945 – Swierczow
Biebl Ludwig
09.03.1922 – Draxlschlag
v 00.01.1945 – Weichselbogen
Binder Kurt
05.08.1924 – Hamburg-Billbrock
28.08.1943 – Schei HVP 1./San267
Bocek Rudolf
12.04.1912 – Paarsdorf
03.11.1941 – Petrowskoje
Böge Artur
30.08.1909
Bolland Wolfgang
01.04.1916 – Göttingen
12.09.1939 – Andrzejewo
Bräuns Johannes Peter
16.05.1911 – Barmstedt
07.09.1941 – Wyborg
Bremer Friedrich Johann
23.07.1904 – Hamburg
13.09.1939 – Dmochy HVP
Brünning Aloys
21.06.1916 – Steinfeld
06.12.1941 – Ssitomlja
Bruns Heinrich
19.11.1916
00.00.1994
Burgdorf Otto Adolf
03.01.1915 – Dungelbeck
25.02.1942 – Warschau
Burmeister Robert
22.07.1912 – Kulen
22.09.1941 – Sologubowka Feldlazarett20
Cordes Theo
00.00.1917 – Essen/Oldenburg
16.10.1954 – Bochum-Gerthe
Dammann Willy
16.09.1914 – Behmhusen
06.09.1941 – Solugubowka
Denker Helmut
12.10.1924 – Bremen
v 00.01.1945 – Kielce
Diers Hinrich
27.08.1915 – Heidgraben
21.12.1942 – Alexeikowo
Dlugosch Hermann
26.11.1911 – Neudorf
03.11.1941 – Ssrednje Sselo
Döring Willi
24.05.1926 – Hergenroth
v 00.07.1944 – Mittelabschnitt
Drews Johannes
09.01.1915 – Hamburg
21.12.1942 – Alexeikowo
Dreyer Heinrich
07.09.1911 – Hamburg
06.12.1941 – Ssitomlja
Ehlert Ernst
00.00.1987
Ehrig Willi
10.01.1908 – Hamburg
03.11.1941 – Petrowskoje
Eich Michael
22.09.1927
Ellerbrock Theo 
21.12.1923 – Hamburg
v 00.10.1943 – Kiew
Endemann Lothar
18.10.1920 – Hamburg
01.01.1942 – n.w. Wodosje
Engel Walter
08.02.1909 – Bremen
v 00.01.1945 – Krakau
Falk Ferdinand
21.08.1914 – Escheburg
v 00.01.1945 – Kielce
Feldhaus Hermann
08.04.1916
Fischer Rudolf
04.02.1906 –
v 00.03.1945 – Küstrin
Fitschen Julius
14.06.1925 – Hamburg
v 00.03.1945 – Küstrin
Fleischer Hermann
17.08.1955 – Delmenhorst
Frerichs Julius
25.04.1916 – Obenstrohe
15.03.1942 – Saprudno
Friedrichs Alfred
21.11.1924 – Bremen
v 00.08.1943 – Jelnja
Fröhlich Günter
06.04.1915 – Hamburg
v 00.08.1943 – Jelnja
Fuchs Hermann
10.10.1927 –
27.03.1945 – Gusow
Ganelts Kurt
23.04.1923 –
v 00.10.1943 –
Gasser Georg
09.04.1912 – Österreich
v 00.02.1944 – Wolkonsskoje
Gerhold Helmut
11.02.1912 – Dresden
31.03.1945 – Gusow
Glandien Rolf
26.09.1924 – Hamburg
v 00.11.1943 – Jasnogorodka
Götz Hans 
04.08.1923 – Frankfurt/Main
v 00.01.1945 – Polen
Grämweg Alwin
13.10.1920 –
27.03.1945 – Gusow
Grell Hans
27.12.1922 – Schleswig-Holstein
v 00.01.1945 – Kielce
Groot Rolf de
23.09.1920
Grossmann Kurt
10.09.1913 – Hamburg
17.08.1942 – Ramuschewo
Groth Walter
16.09.1916 – Hamburg
v 00.01.1945 – Frankfurt/Oder
Guserl Rudolf
08.02.1915 – Linz
05.08.1942 – Ramuschewo
Hacker Günther
06.09.1917
00.00.1978
Hagedorn Fritz
08.09.1916
Hammann Karl
12.12.1921 – Ober-Mörlen
00.01.1945 – Swierczow
Händel Rudi
22.07.1920
Hanken Johann 
04.11.1923 – Friesland
v 00.02.1945 – Sorau-Sagan
Hänsel Rudi
22.07.1920
Harder Gerhard
24.09.1923 – Hamburg
v 00.07.1943 – Orel
Harder Wilhelm 
03.05.1925 – Köln
v 00.02.1945 – Sprottau
Hartmann Adam
02.02.1910 – Duisburg
23.03.1942 – Kurzewo
Heiligenstühler Karl Heinz
03.01.1921 – Schönwohld
06.09.1941 – Gory
Heldmann Wilhelm
v 00.11.1943 –
Hellwagner Leopold 
28.02.1922 – Österreich
v 00.01.1945 – Radom
Hennig Ernst
16.02.1909 – Patschkau
21.09.1941 – Ljuban Feldlazarett121
Hesse Helmut 
01.06.1911 – Holstein
v 00.01.1945 – Lodz
Hilber Alois
28.10.1919 – Österreich
v 00.12.1944 – Krakau
Hinrichs Walter
14.01.1924 – Westerstede
v 00.08.1943 – Semenowko
Hinz Hans-Friedrich
20.02.1913 – Hassendorf
23.09.1941 – Gorodok
Hobby Hermann
22.09.1913 – Brokstedt
01.01.1942 – n.w. Wodosje
Hochheim Walter
13.03.1925 – Gronau
v 00.01.1945 – Steinau
Hodwalker Kurt
29.04.1915 – Hamburg
04.09.1941 – Gory
Hoffmann Josef 
12.07.1926 – Tiefenbach
v 00.01.1945 – Warschau
Holsten Walter
15.04.1958 –
Holthüsen Peter
17.10.1907
00.00.1998
Ihben Remmer
15.08.1920 – Ostermoordorf
v 00.01.1945 – Radom
Jakob Ludwig 
22.12.1924 – Göddern
v 00.10.1943 – Kiew
Janhsen Karl Hubert
13.09.1916 – Bevern
v 00.03.1945 – Küstrin
Janikowsky Heinz Joachim
28.03.1919 – Neihse
21.08.1943 – Nowaja-Beresowka 1./San20
Jens Willy Christian
03.04.1916 – Altona
24.06.1942 – s.w. Mostki
Jesiorski Johann
29.08.1921 – Bibiella
22.09.1941 – Gorodok
Johannsen Hermann
05.08.1915
00.00.1993
Johanssen Hermann
05.08.1915
Karschewski Hans Hermann
28.08.1913 – Kiel
14.02.1942 – Tschudowo
Kaufmann Kurt
27.07.1907 – Brieg
28.03.1945 – Golzow
Klappert Günter 
20.08.1911 – Achim
v 00.01.1945 – Kielce
Kloppick Walter
12.07.1915 – Breslau
09.09.1941 – Pleskau Kriegslazarett915
Knuth Walter
19.12.1919 – Hamburg
04.09.1941 – Gory
Köhler Karl
21.04.1910 – Delmenhorst
02.11.1941 – Petrowskoje
Koopmann Fritz
28.03.1916
Koopmann Hermann
26.12.1912 – Haseldorf
02.11.1941 – Petrowskoje
Kramer Johann
17.01.1923 – Nenzingen
v 00.01.1944 – Kiew
Kruetzmann Harald
06.03.1927 –
v 00.03.1945 –
Kruse Karl
26.11.1915 – Hamburg
v 00.10.1943 – Kiew
Kühling Clemens
00.00.1998
Kulikowski Helmut 
05.05.1924 – Schimanen
v 00.11.1943 – Kiew
Landsmann Ernst
06.09.1909
00.00.1982
Landsmann Karl-Heinz
19.10.1919 – Hamburg
12.09.1939 – b. Andrzejewo
Lathus Helmuth
22.09.1916 – Pinneberg
v 00.11.1943 – Shitomir
Laue Hermann
08.05.1910 – Hannover
v 24.03.1945 – Küstrin
Linne Gustav
16.04.1921 – Brochenem
29.08.1941 – b. Turyschkino
Lorenz Rudolf
18.04.1912 – Niedderwönitz
12.08.1942 – Ramuschewo
Lorenzen Martin
25.10.1912
00.00.1983
Ludewig Nikolas Karl 
07.12.1910 – Kiel
v 00.04.1945 – Berlin
Lues Willi Franz
162.11.1913 – Hamburg
29.03.1942 – s.w. Mostki
Luth Walter
06.11.1915 – Hamburg
22.06.1942 – s.w. Mostki
Maass Friedrich Ernst
04.12.1912 – Hamburg-Altona
06.09.1941 – Gory
Macke Franz
24.12.1916 –
04.07.1940 – Baume les Dames
Maller Anton
17.06.1925 – Mittenwald
v 00.01.1945 – Krakau
Manns Werner
23.03.1923 – Lünen
v 00.00.0000 – Kamionka
Marek Friedrich 
14.07.1910 – Österreich
v 00.03.1945 – Stettin
Maurer Vinzenz
25.10.1911 – Reisbach
v 00.01.1945 – Polen
Mengeringhausen Anton
09.06.1909 –
v 00.03.1945 –
Meyer Ernst
05.02.1915 – Müssen
29.01.1943 – Warschau Res. Lazarett
Mohr Erwin
20.11.1914
00.00.1986
Müller Walter
03.04.1981
Nagel Johann 
20.03.1907 – Neuses
v 00.04.1945 – Seelow
Nannen Gerhard
10.05.1916 – Neunkirchen
25.09.1941 – Gorodok
Oldenburg Fritz Hans
25.11.1921 – Blengo
25.05.1942 – s. Mostki
Orte August auf'm
10.06.1915 – Steinfeld
12.09.1939 – Andrzejewo
Paarmann Friedrich
23.09.1925 – Kirchweder
04.08.2017 – Hamburg
Pahnke Ernst-Heinrich
08.07.1920 – Lockstedt
31.10.1941 – Petrowskoje
Pickut Leo
06.05.1915 – Pollnitz
01.01.1942 – n.w. Wodosje
Pieper Karl Heinz 
10.08.1925 – Penzig
v 00.01.1945 – Weichselbogen
Pinkert Walter
04.09.1909 – Limbach
v 00.02.1945 – Küstrin
Plaspohl Hermann
29.08.1916 – Marren
v 00.01.1945 – Kielce
Platzek Georg
18.01.1914 – Gute-Hoffnungshütte
02.11.1941 – Petrowskoje
Prahl Herbert
11.07.1912
00.00.2000
Prüssmann Johannes
20.09.1908 – Hamburg
v 00.11.1943 – Kiew
Rabe Johannes
28.10.1913 – Uetersen
01.03.1941 – Haldersleben Res. Lazarett
Ramminger Gustav 
04.07.1920 – Bremen
v 00.12.1944 – Krakau
Rasch Otto
17.01.1912 – Hamburg
v 00.01.1945 – Polen
Rautenberg Karl
16.06.1915
00.00.1995
Rieper Hans
09.07.1915
00.00.1986
Rohlf Bruno Franz
06.02.1914 – Krems
01.04.1942 – Kurzewo 2./San20
Römer Hans Heinz
09.05.1919 – Hamburg
18.07.1941 – Donez
Rosendahl Lothar
15.10.1925 – Hamburg
v 00.01.1945 – Baranowice
Rütter Wilhelm
27.01.1917 – Wesel
29.03.1945 – Golzow
Scheel Werner
26.08.1919 – Hamburg
12.09.1939 – Andrzejewo
Scheja Karl
12.11.1920 – Groß Zyglin
07.11.1941 – Budogoschtsch Feldlazarett20
Schenzle Pankraz 
11.05.1906 – Steinhilben
v 00.03.1945 – Stettin
Schlichting Heinrich
09.08.1916 – Stadermoor
22.09.1941 – Gorodok
Schmidt Albert
09.02.1924 – Hamburg
27.04.1942 – s.w. Mostki
Schmidt Karl
29.07.1915 – Lieth
03.04.1944 – Feldlazarett Rom
Schobert Adolf
12.07.1924 – Oldenburg
v 00.08.1943 – Semenowka
Schroeder Werner
20.04.1916 – Hamburg
20.06.1940 – Chenimenil
Schuirmann Wilhelm
25.10.1914 – Bremen
27.05.1940 – St. Momelin
Schüller Karl
01.10.1914 – Wien
v 00.01.1945 –
Schultz Richard
02.02.1921
00.00.2002
Sell Walter
11.07.1915 – Hamburg-Wandsbek
06.09.1941 – Gory
Sense Werner
19.04.1920 – Hamburg-Altona
09.01.1943 – s. Iwanzewo
Siemen Heinrich
31.01.1920 – Gülde
04.11.1943 – Lemberg Res. Lazarett I
Skubski Paul Ignatz
28.12.1914 –
27.03.1945 – Gusow
Späte Gerhard
07.10.1920
Stahl Otto
20.01.1916 – Hamburg
27.12.1942 –Newel Feldlazarett291
Steinicke Heinz
03.07.1914 – Hamburg
v 00.11.1943 – Kiew
Steinkamp Karl
02.06.1916
Stoll Adolf
22.11.1914 – Pfullingen
v 00.10.1943 – Dnjepr
Storl Karl-Ernst
07.09.1918
Stratemann Hinrich
03.12.1915 – Emden-Jarssum
26.07.1995 – Emden
Suchon Ernst
19.08.1919 – Domb
22.09.1941 – Gorodek
Teegen Hans
27.09.1918 – Ulzburg
20.09.1941 – Gorodok
Thies Helmut
03.12.1916 – Langholz
23.03.1942 – Mostki
Thoms Otto 
25.08.1912 – Berlin
v 00.00.1944 – Beskiden
Timmerevers Heinrich
17.02.1916 – Nikolausdorf
12.09.1939 – Andrzejewo
Timpe Alfred
02.02.1922 – Bottrop
05.02.1945 –
Ullrich Josef 
28.06.1913 – CSR
v 00.02.1945 – Liegnitz
Vogt Erwin
02.09.1906 – Horas
v 00.11.1943 – Kiew
Vollmer Jakob
03.01.1913 – Friedlos
07.09.1942 – Predmostnyl
Vosteen Hermann
24.02.1916 – Bergedorf
31.12.1941 – n.w. Wodosje
Wagner Johannes
08.12.1919
Wagner Willi
20.03.1923 – Oldenburg
v 00.01.1945 – Wola
Walsberg Reinhard
21.03.1912
00.00.1998
Warschau Leopold
12.04.1920 – Hamburg
23.09.1941 – Sologubowka Feldlazarett20
Webs Walter
16.02.1920 – Egendorf
00.01.1945 – Swierczow
Wenke Walter
25.09.1925 – Bardenfleth
v 00.01.1945 – Radom
Werdermann Georg 
25.07.1907 – Hollwedel
v 00.01.1945 – Kielce
Werner Josef 
16.11.1907 – Görlitz
v 00.01.1945 – Kielce
Werth Willi
27.02.1912 – Jacobshagen
04.11.1941 – Ssredneje Sselo 2./San20
Westermann Friedrich
10.04.1916 – Bühren
31.10.1941 – Petrowskoje
Widder Matthias
14.01.1926 – Österreich
v 00.03.1945 –
Wiese Kurt
05.06.1920 – Hamburg
29.03.1945 – Golzow
Wiggers Helmut
11.05.1915 – Horst Steinburg
12.09.1939 – Andrzejewo
Wirth Wolfgang 
11.11.1925 – Wittenberge
v 00.01.1945 – Lodz
Witte Wilhelm Paul
25.01.1908 – Hamburg
01.11.1941 – Petrowskoje
Woeckener Heinz
02.08.1925 –
v 00.12.1943 –
Wöltje Walter 
13.12.1915 – Bremen
v 00.01.1945 – Kielce
Wrage Alfred 
14.04.1915 – Hamburg
v 00.08.1943 – Jelnja
Wübbenhorst Benno
26.10.1919 – Nordenham
02.11.1941 – Petrowskoje
Zander Joachim
16.07.1911 – Ratzeburg
v 00.03.1944 – Mittelabschnitt
Zielinski Heinrich
21.12.1921 –
v 00.12.1942 – Welikije Luki
Zingelmann Karl Heinz 
30.09.1918 – Hamburg
v 00.01.1945 – Kielce
Zoellner Paul Dieter
07.02.1922 – Hamburg
v 00.10.1943 – Kiew

Start typing and press Enter to search