6./76

Andresen Joachim
31.01.1925 – Stade
15.01.1945 – Radom
Assmussen Helmut
02.12.1925 – Flensburg
v 00.03.1944 – Kamenez
Augustin Fritz
23.10.1910
00.00.1983
Baars Willi
08.08.1925 – Hamburg
v 00.07.1944 – Lemberg
Bannies Mark Georg
21.06.1925 – Hamburg
v 00.02.1945 – Schlesien
Bargmann Bruno
00.00.1980
Baumfalk Hermann
27.04.1925
Baumfalk Johann
27.04.1915
00.00.1988
Beckering Hermann
07.08.1916
00.00.1986
Belz Karl Heinz
25.06.1916 – Hamburg
03.09.1941 – Gory
Berg Ernst
28.03.1917 – Hamburg-Altona
11.09.1939 – Dzugoborz
Bergmann Armin
22.01.1922 – Hamburg
v 00.10.1943 – Sowjetunion
Block Helmut
19.10.1917
Block Hermann
19.10.1917
00.00.1999
Boekhoff Gerhard
22.10.1916 – Nordmoor
04.05.1942 – Babino Feldlazarett161
Bols Ernst
07.04.1915 – Hamburg
09.09.1941 – Solugubowka
Boob Heinrich 
19.08.1906 – Schmiden
v 00.03.1945 – Waldenburg
Bornkessel Karl 
28.03.1925 – Frankfurt/Main
v 00.07.1944 – Zolkiew
Bosselmann Gustav
18.05.1915
00.00.1991
Brüger Joachim
20.03.1924
00.00.1981
Brunner Georg
13.03.1924 – Allmunzen
v 00.01.1945 – Ostrowice
Bünger Paul
30.06.1907 – Hamburg
v 00.08.1944 – Falzczin
Cordes Gerd
12.01.1916
Cords Helmut
24.12.1915
00.00.1996
Deede Ernst
19.09.1914 – Hamburg
v 00.08.1943 – Alferowo
Diercks Alfred
18.10.1909
Dirks Theo
09.09.1915
00.00.1996
Drenk Kurt
08.02.1918 – Hamburg
28.11.1941 – Urodow-Ostrow HVP
Eggert Helmut
04.04.1925 – Hollembeck
v 00.01.1945 – Grabow
Eisenhardt Eugen
11.08.1925 – Mainz
v 00.02.1945 – Görlitz
Evers Werner
19.10.1925 – Lübeck
v 00.02.1944 – Wolkowitschi
Färber Richard
24.03.1917 – Wanna
16.11.1941 – Riga Kriegslazarett608
Filipp Konrad
18.02.1922 – Hirschfeld
30.03.1945 – Gusow
Friedrichs Horst
04.04.1923 – Hamburg
v 00.01.1943 – Welikije Luki
Fries Albrecht
12.08.1919 – Oberhausen
v 00.03.1944 – Michapol
Giegler Gunter
01.09.1924 – Hamburg
v 00.08.1943 – Alferowo
Gimpel Heinrich
21.09.1925 – Oberbayern
v 00.07.1944 –
Glas Xaver
01.09.1909 – Chemnitz
v 00.01.1945 – Polen
Göbel Rudolf
29.10.1926 – CSR
v 00.01.1945 – Osten
Gödecken Horst
05.05.1921
Goldbeck Ernst
26.02.1921 – Hamburg
v 00.12.1942 – Welikije Luki
Gröschel Hugo
26.04.1923 – Bremen
v 00.07.1943 – Orel
Grunewald Walter
10.09.1911 – Leipzig
v 00.03.1944 – Lemberg
Guder Paul
05.03.1926 – Schlesien
v 00.02.1945 – Berlin
Hahn Walter
15.09.1925 – Löhnberg
23.02.1945 –
Hartmann Günter
04.01.1913
20.08.2004
Hellmers Friedrich
15.01.1920
00.00.1983
Hellwig Walter
17.05.1913 – Neuendorf
v 00.08.1943 – Wjasma
Helmers Johannes 
31.07.1924 – Wiesmoor
v 00.08.1943 – Roslawl
Henneberg Willi
30.10.1910 – Berlin
29.03.1945 – Gusow
Herforth Wilhelm
24.02.1912
00.00.1995
Heymann Horst von
26.04.1921
Hockenholz Alfred
12.11.1916
07.07.1989
Hormann Karl August
09.01.1917 – Schwaan
14.06.1989
Hückenbeck Werner
16.01.1916 – Linderhausen
30.01.1945 – Brödelwitz
Hugen Edo
21.03.1915
00.00.1995
Jakobsen Heinrich
03.12.1925 – Ladelund
v 00.03.1944 – Kamenez-Podolsk
Jensen Konrad
23.08.1925 – Itzehoe
29.04.1945 –
Kahl Hans
20.03.1910 – Dresden
v 00.01.1945 – Zakopane
Kähler Bruno
06.12.1919 – Lübeck
v 00.10.1943 – Mirnowka
Köhlitz Arno
11.08.1913
00.00.1984
Köhnken Hermann
02.09.1924 – Rotenburg
v 00.01.1945 – Weichselbogen
Krause Albrecht
10.10.1920
Krebs Wilfried
19.02.1924 – Bredenbeck
v 00.03.1944 – Michapol
Küper Walter
14.05.1900 – Witten
v 00.01.1945 – Osten
Kusch Walter
11.05.1917
Lange Tönjes de
31.01.1916
00.00.1986
Lautenbach Heinz
04.05.1924 – Winsen
v 00.02.1944 – Kamenez-Podolsk
Legband Hans
27.06.1926 – Stolpe
v 00.04.1945 – Stettin
Lehnert Alfred 
26.02.1926 – Gleiwitz
v 00.01.1945 – Ostrowice
Lessmann Erwin
07.12.1911
00.00.1981
Liese Joachim Albrecht
10.11.1911 – Berlin
13.09.1939 – b. Zambrow
Luckmann Walter
24.04.1919 – Ratzeburg
16.04.1944 – Ploszcza
Mandel Karl 
04.10.1911 – Hamburg
v 00.01.1945 – Bodzechow
Märtens Albert
24.07.1923 – Giersleben
v 00.03.1945 –
Matzen Walter
17.02.1916
00.00.1988
Menecik Ernst
30.07.1918 – Wien
v 00.12.1941 – Sowjetunion
Mensen Johann
26.01.1926 – Hilten
27.03.1945 – Gusow
Mey Joachim
00.00.1973
Mühe Heinrich
18.10.1920 – Silstedt
v 00.01.1945 – Weichselbogen
Müller Hubert
11.06.1914 – Brothausen
14.09.1939 – Zambrow
Nau Lucien
15.11.1912 – Elsaß-Lothringen
v 00.00.1945 – Küstrin
Nitsche Alvis
23.06.1925 –
27.03.1945 – Gusow
Obrecht Fritz
03.08.1905
00.00.1987
Passick Herbert
27.12.1910
08.11.1980
Peters Heinrich
12.06.1894
00.00.1984
Petersen Heinrich
13.11.1913 – Westerland/Sylt
Pfannkuche Harry
04.05.1917
00.00.1982
Polte Hans
12.01.1924 – Berlin
v 00.01.1944 – Kiew
Preuschhoff Alfred
07.01.1923 – Hamburg
v 00.07.1943 – Orel
Prien Ernst August
25.09.1918
00.00.1994
Pröfener Friedrich
25.04.1924 – Assel
v 00.07.1944 – Zolkiew
Prüs Walter
06.06.1906 – Hamburg
v 00.01.1945 – Kielce
Puschitzki Paul
22.08.1915
Rautmann Friedrich
18.08.1907
27.02.1995
Richter Albert Bernhard
28.12.1914 –
30.03.1945 – Gusow
Rieck Hermann
00.00.1983
Riecken Kurt
28.06.1920 – Hamburg
05.11.1941 – Ssredneje-Sselo
Rohde Ferdinand
26.09.1918
00.00.2001
Röhrssen Paul Harald
21.09.1916 – Bad Oldesloe
16.07.1941 – Cholm
Römmer Wilhelm
23.06.1914
Rosell Michael
22.08.1924 – Hamburg
v 00.07.1943 – Orel
Rosien Holger 
22.06.1914 – Hamburg
v 00.01.1945 – Osten
Saathoff Peter
00.00.1981
Scheel Helmut
30.05.1915
Schmanns Fritz 
20.09.1923 – Hannover
v 00.02.1945 – Brünn
Schmidt Hermann
06.07.1915
00.00.1992
Schmidt Waldemar
22.01.1917
Schmidt-Diercks Karl Heinz
11.12.1916
00.00.1992
Schmiemann Johann
18.12.1915
00.00.1998
Schmolz Fritz
31.01.1925 – Hamburg
v 00.03.1944 – Kamenez
Schorling Heinrich
08.04.1910
09.01.2005 – Volksdorf
Schreiber Hans Joachim
09.03.1921 – Werdau
v 00.04.1945 – Küstrin
Schröder Walter
05.07.1916
00.00.1983
Schröder Werner
29.11.1920 – Hannover
v 00.12.1941 – Tichwin
Schütze Gerhard
00.00.1984
Schwarz Rolf Erich
09.10.1925 – Hamburg
v 00.08.1944 – Pieczonogi
Schwarzloh Günther
27.01.1923 – Hamburg
v 00.07.1943 – Orel
Schwetzke Richard
20.04.1907 – Hannover
v 00.10.1943 – Mittelabschnitt
Schwunke Heinze
01.03.1925 – Polen
v 00.03.1944 – Berditschew
Siebels Friedrich
13.04.1915
Siuz Edward
00.00.1995
Smid Johann
17.03.1915
00.00.1983
Sparr Wilhelm
07.01.1908 – Walterbrücken
30.01.1942 – Tschudowo 2./San20
Stolzenberg Hermann
08.04.1914 – Hamburg
v 00.07.1944 – Obydow
Stratenwerth Friedrich
11.08.1925 – Duisburg-Meiderich
27.03.1945 – Gusow
Stühmer Georg
12.04.1907 – Obenstrohe
v 00.04.1945 – Küstrin
Tams Karl Hermann
28.02.1924
16.04.1993
Tangemann Theodor 
15.01.1914 – Petersdorf
v 00.01.1945 – Radom
Taubald Herbert
30.10.1914 – Haßlau
09.04.1945 – Gusow
Thiedemann Franz
04.01.1920
Tjarks Weert
11.11.1915
Tögl Josef
05.01.1926 – CSR
v 00.01.1945 – Ostrowice
Vehling Wilhelm
15.03.1907 – Pattensen
v 00.03.1945 – Berlin
Voigt Gerhard
15.02.1926 – Hamburg
v 00.04.1945 – Küstrin
Voss Hans
18.08.1917 – Hamburg
v 00.08.1943 – Roslawl
Wäcken Gerd
10.12.1916
Wendt Gerhard
15.04.1925 –
v 00.04.1945 – Tschechei
Wiegmann Werner
02.02.1924 – Nordel
v 00.07.1944 – Lemberg
Wiggers Hans
00.00.1982
Wilschewski Gerhard
11.11.1925 – Schleswig
v 00.07.1944 – Lemberg
Wischen Gerd
00.00.1990
Wolfram Benno
30.01.1916
00.00.2005
Wulf Johann
02.10.1915

Start typing and press Enter to search