4./76

Adolph Niclas
16.11.1910
00.00.1996
Akkermann Dirk
04.01.1924
00.00.2007
Akkermann Hermann
04.01.1924
Arbst Adolf
00.00.1992
Arndt Günther
17.07.1924 – Hamburg
v 00.08.1943 – Wjasma
Bartz Horst
12.01.1922
Batz Horst
12.01.1922
Behnke Fritz
24.11.1904
00.00.1976
Beuermann August
13.05.1920 – Hannover
v 00.02.1944 – Galizien
Bienk Paul
07.05.1917 – Kruttinen
v 00.01.1945 – Kielce
Bley Karl-Heinz
11.05.1918 – Kiel
01.06.1940 – b. Arras
Blomenkämper Friedrich
08.06.1910 – Westfalen
v 00.02.1945 – Niederschlesien
Bocklage Clemens
10.03.1908 – Langwege
07.08.1942 – o. Nowo Ramuschewo
Börries Edwin
18.02.1912
Buck Willi 
25.12.1924 – Münchweiler
v 00.08.1943 – Sowjetunion
Burchard Hermann
18.10.1915
00.00.1999
Christiansen Hans
18.04.1915 – Bau
18.10.1941 – Riga Kriegslazarett608
Cohrs Friedrich
30.11.1919 – Sauensick
31.08.1942 – Aleksino 2./San552
Derboven Emil
21.05.1920 – Meckelfeld
v 00.01.1945 – Radom
Didie Ernst-Hermann
15.12.1916
00.00.1995
Diehl Kurt
18.06.1920 – Saarland
v 00.07.1944 – Lemberg
Dracke Werner
11.04.1915 – Altona
Dux Karl 
14.03.1923 – Hamburg
v 00.12.1942 – Welikije Luki
Emmen Fritz
09.04.1917 – Hamburg
v 00.11.1943 – Kiew
Faasch Werner
15.07.1918 – Hamburg
31.10.1941 – Petrowskoje
Feier Walter-Karl
08.05.1920 – Oberhausen-Osterfeld
06.09.1941 – Mga
Feuser Karl Heinz
26.04.1922 – Opladen
v 00.01.1945 – Sagan
Fortmann Johann
16.09.1919
Frahm Heinz
09.11.1917
00.00.1999
Franke Alfred
22.09.1909 – Neuruppin
v 00.04.1945 – Seelow
Genss Gunnar
18.09.1925 – Lettland
v 00.02.1945 – Herwegen
Godenrath Robert
28.03.1920
Gondlack Erich
01.05.1915 – Düsseldorf
v 00.01.1945 – Krakau
Göttsch Erwin
00.00.1974
Grehl Kurt
14.09.1921 – Zilbek
01.11.1941 – Petrowskoje
Gumtz Wilhelm
28.02.1913 – Barkhausen
v 00.02.1945 – Bautzen
Haack Kurt
10.02.1919 – Berlin
v 00.04.1945 – Fürstenwalde
Hamann Günter
01.06.1926 – Hamburg
00.03.1945 –
Hänsch Robert
02.04.1920
Harm Hans
07.11.1907 – Lütjenburg
19.08.1942 – o. Nowo Ramuschewo
Hartmann Werner
20.12.1922 – Hannover
v 00.02.1944 – Südabschnitt
Hartz Fritz von
21.01.1925 – Landesbergen
v 00.12.1943 – Kasatin
Heinen Hans
22.07.1912
00.00.1978
Heinsohn Hans
19.12.1915 – Otterndorf
v 00.12.1943 – Berditschew
Heuer Karl Heinz
28.11.1906 – Hamburg
v 00.07.1944 – Kamionka
Hiller Friedrich
00.00.1974
Hinz Willi 
18.03.1927 – Brandenburg
v 00.04.1945 – Berlin
Höftmann Hans
20.09.1915 – Neumünster
14.06.1940 – Givoy en Argonne
Huse Werner
29.05.1920 – Bremen
v 00.03.1945 – Stettin
Isele Gerhard
29.11.1915 – Hamburg
02.09.1941 – Mga
Jahoda Hans
26.04.1923 – Freital
v 00.07.1944 – Lemberg
Johannsen Hermann
05.08.1915
00.00.1993
Karczewski Franz
05.08.1917 –
14.06.1940 – Givoy en Argonnes
Kaufmann Willy
07.10.1910 – Hamburg
v 00.01.1945 – Kattowitz
Keisel Edgar
04.05.1920
Keiselt Edgar
04.05.1920
Klüver Gustav
00.00.1995
Koch Heinrich
12.04.1915
00.00.2002
Koch Otto 
26.05.1915 –
v 00.08.1943 – Sowjetunion
Köhnke Hans
30.04.1915
00.00.1979
Koth Hans
21.06.1915
00.00.1997
Kramer Berend
08.08.1913 – Tergast
v 00.12.1943 – Mittelabschnitt
Kuhlmann Werner
20.05.1913 – Dunkelsdorf
v 00.07.1944 – Lemberg
Kühr Ernst
21.01.1911
Lamm Heinz
08.03.1916
Lathwesen Wilhelm 
17.08.1918 – Hamburg
v 00.01.1945 – Osten
Leitner Johann
16.04.1911 – Österreich
v
Lütz Ewald
31.03.1914
28.04.1985
Malcharzik Karl
16.11.1925 – Delmenhorst
v 00.02.1944 – Winnitza
Mandel Gerhard
30.09.1919 – Hamburg
v 00.01.1945 – Kielce
Meinhardt Willi
03.01.1921 –
v 00.01.1945 –
Mengel Heinrich
27.01.1916
00.00.1998
Meyer Kurt
00.00.1994
Moos Artur 
16.02.1920 – Luxemburg
v 00.01.1945 – Kielce
Muskulus Wolfgang
07.11.1925 – Reinbeck
v 00.02.1944 – Tarnopol
Nast Walter
22.12.1911 – Adalbertsrode
15.09.1941 – Sologubowka Feldlazarett20
Niss Hugo
19.04.1920
00.00.1998
Nissen Christian
24.03.1916 – Flensburg
30.05.1940 – Herzeele
Nowack Johann
02.11.1919 – Ellgut
07.02.1942 – Babino Feldlazarett161
Ott Walter
08.08.1916
Pitschmann Wilhelm
16.09.1907 – Wuppertal
v 00.12.1943 – Ukraine
Plotz Kurt
07.07.1916
Pramor Horst
20.09.1920 – Itzehoe
31.10.1941 – Petrowskoje
Prien Emil
16.10.1914
00.00.2002
Rehder Lothar
29.07.1915
00.00.2003
Rehn Johannes von
26.10.1919
Reil Heinrich
14.12.1919 – Oldenburg
v 00.01.1943 – Welikije Luki
Reschke Kurt
30.09.1925 – Polen
v 00.01.1945 – Osten
Richert Georg
00.00.1996
Rickert Georg
24.09.1915
Rockmann Harald
23.04.1923 – Hamburg
v 00.12.1942 – Welikije Luki
Rosenbaum Walter
20.12.1925 – Sulingen
v 00.03.1945 – Küstrin
Rosenfellner Leopold 
09.11.1924 – Österreich
v 00.01.1945 – Polen
Rusch Alfred
07.07.1908 –
v 00.01.1945 –
Schaardt Hermann
12.01.1920 – Soltau
06.09.1941 – Mga
Schacht Willi
18.10.1915
00.00.1998
Schmidt Arnold
04.08.1912
Schmidt Karl
29.07.1915 – Lieth
03.04.1944 – Feldlazarett Rom
Schmidt Karl Heinz
16.05.1921 – Barmstedt
v 00.10.1943 – Kiew
Schmidt Martin
24.03.1921
00.00.2003
Schnack Werner
14.10.1916
00.00.1998
Schnoor Willi
05.05.1915 – Hamburg-Hettlingen
01.11.1941 – Petrowskoje
Schöpmann Günter
15.06.1915
00.00.1983
Schubert Alfred
07.08.1914 – Kiel
v 00.12.1943 – Berditschew
Schuhmacher Otto
19.03.1915 – Nordholz
31.10.1941 – Petrowskoje
Seiler Karl
07.03.1915
00.00.1986
Selck Bernhard
09.02.1908 – Kiel
06.02.1945 –
Sievers Artur
06.12.1916 –
14.06.1940 – Givoy en Argonne
Simon Alfred
13.04.1916
Staack Kurt
10.02.1919 –
v 00.04.1945 –
Stegemann Heinz
13.05.1925 – Hamburg
v 00.03.1944 – Sowjetunion
Steinbrecher Peter
20.02.1926 – Weiterstadt
v 00.02.1945 – Glogau
Südkamp Bernhard
30.03.1917 – Lohne
01.10.1941 – Sologubowka Feldlazarett20
Thormählen Carl Friedrich
23.01.1923
00.00.2000
Tönjes Walter
18.01.1924 – Bümmerstede
v 00.10.1943 – Kiew
Tränappen Eberhard
07.12.1923 – Halbemond
v 00.07.1943 – Wjasma
Voss Johannes
10.06.1915
00.00.1983
Weich Walter
00.00.1995
Wieland Friedrich
16.01.1917
00.00.2001
Wissmann Heinz
24.06.1914
Witt Walter
16.11.1909 – Preetz
v 00.08.1944 – Sowjetunion
Wolf Johannes
23.10.1921 – Hamburg
v 00.11.1943 – Kiew

Start typing and press Enter to search