7./76

Ampenberger Andreas
28.12.1912 – Dachau
v 00.03.1945 – Stettin
Anderson Willi
05.03.1912 – Hamburg
10.08.1941 – Smolensk
Arjes Martin
13.06.1915 – Emden
12.08.1942 – n.o. Nowo Ramuschewo
Aspern Heinz von
13.04.1921 – Schleswig
v 00.03.1945 – Stettin
Backhaus Willi 
18.05.1911 – Hattingen
v 00.03.1945 – Osten
Barck Otto Hubert
10.02.1918 – Heidelberg
03.08.1941 – Fyljkowitschi
Baum Otto
26.08.1921 – Ermenrod
v 00.01.1945 – Osten
Baumgarten Robert
06.02.1915 – Eckersdorf
29.09.1941 – Sologubowka Feldlazarett20
Bechstein Berthold
30.04.1914
00.00.1993
Behnke Albert
15.05.1920 – Hamburg
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Benz Heinz
03.08.1920 – Taimbach
00.01.1945 – Boguslawice
Bielenberg Walter
16.04.1921
Bolle Heinz
23.12.1923 – Hamburg
v 00.07.1944 – Obydow
Börger Helmut
18.02.1916 – Wersabe
19.12.1942 – Welikije Luki
Bröker Heinrich 
13.11.1913 – Oldenburg
v 00.06.1944 – Kamionka
Brügger Wilhelm-Johann
15.08.1921 – Grebenhagen
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Brunsiek Jobst
15.12.1911
Bückel Adolf
17.04.1916 – Erfurt
v 00.00.1945 – Osten
Bühler Bernhard
24.08.1908 – Schramberg
v 00.03.1945 – Frankfurt/Oder
Bundt Helmuth 
15.03.1924 – Hamburg
v 00.08.1944 – Stopnica
Clausen Rudolf
23.06.1912 – Treia
30.06.1941 – b. Rudnia
Czyz Johann
21.05.1912 – Salmopol
28.12.1942 – Newel Feldlazarett291
Dierssen Friedrich
15.02.1912 – Hamburg
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Dittmer Arthur
01.06.1915 – Arle
29.05.1940 – Cassel
Dreyer Friedrich
19.06.1917 – Moerhusen
v 00.01.1945 – Krakau
Eggers Walter
05.07.1920 – Guderhandviertel
18.12.1942 – Witebsk
Ehmke Karl
12.10.1909 – Neumünster
v 00.07.1944 – Lemberg
Elvers Robert
25.08.1912
Engelke Arnold
18.07.1924 – Hamburg
v 00.12.1943 – Sowjetunion
Eschig Willi
28.04.1915
00.00.1998
Esching Wilhelm
28.04.1915
02.12.2000
Fraastz Walter
12.07.1915
Freiburg Wolfgang
11.03.1925 – Hamburg
v 00.07.1944 – Pieczonogi
Frieß Walter
28.04.1916 – Zschoken
16.09.1941 – Ssinjawino
Fuchs Egon
01.03.1919
Gräper Otto
29.08.1922
Grohn Heinrich
28.06.1914 – Zwischenbergen
29.05.1940 – b. Cassel
Groot Gerhard de
19.11.1915 – Hesel
30.09.1941 – Possjolok 7
Harder Otto
24.06.1921 – Hamburg
v 00.01.1945 – Krakau
Hargens Paul
15.01.1912 – Hamburg
29.05.1940 – Wemaers-Cappel
Heitmann Peter
19.02.1923 – Hamburg
v 00.06.1943 – Apalkowo
Hinze Rudolf 
17.03.1908 – Wipshausen
v 00.03.1945 – Küstrin
Hopp Günter Heinrich
20.11.1913 – Rensefeld
20.04.1945 – Müncheberg
Hör Rene
09.08.1911 – Schramberg
v 00.03.1945 – Frankfurt/Oder
Hutfilter Helmuth
22.06.1916 – Bockholzberg
23.12.1942 – Witebsk Kriegslazarett906
Ibsen Wilhelm
05.09.1916 –
0408.1941 – Smolensk
Imhäuser Rudolf 
20.09.1910 – Essen
v 00.09.1944 – Weichselbogen
Jancke Walter
20.09.1913 – Berlin
v 00.01.1945 – Weichselbogen
Josefsson Günther Karl
21.11.1919 – Altona
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Kaak Johannes
27.12.1925 – Osterholz
v 00.02.1945 – Görlitz
Karmann Otto 
08.02.1923 – Saarland
v 00.07.1943 – Apalkowo
Kawaleck Felix
11.04.1921 – Wünschelburg
v 00.02.1945 – Sulz
Klare Jakob
16.01.1915 – Butzbach
v 00.01.1945 – Ostrowice
Klaßmann Walter
07.10.1912
Klemmer Heinz
17.10.1924
Klindworth Heinrich
30.05.1909 – Waffensen
v 00.07.1944 – Lemberg
Krebs Friedrich Wilhelm
06.11.1909 – Glückstadt
v 00.07.1944 – Lemberg
Kröger Wilhelm
25.07.1916
00.00.1992
Krogmann Wilhelm
27.01.1916 – Bargfeld
v 00.01.1945 – Warschau
Küsel Franz
16.06.1916 – Bremen
29.05.1940 – b. Cassel
Lamberti Frerich Tjarks
17.11.1915 – Blinkheide
23.09.1941 – Ssinjawino
Lange Tönjes de
31.01.1916
00.00.1986
Lemke Emil 
20.09.1912 – Hannover
v 00.00.0000 – Tarnopol
Lenz Gustav
10.10.1909 – Harksheide
v 00.07.1943 – Sowjetunion
Lenze Karl-Heinz
09.07.1918
00.00.1999
Lippuner Alfred
09.08.1917 –
00.00.1998 –
Lofink Ernst
18.07.1899
Lutz Michael 
29.06.1925 – Sandbach
v 00.06.1944 – Kamionka
Mackeprang Karl
24.05.1922
Maurer Bernhard
09.06.1911 – Hamburg
23.09.1941 – Ssinjawino
Maurer Ernst 
03.10.1923 – Klein-Eichen
v 00.01.1945 – Warschau
Meiners Hermann
25.04.1914 – Walle
30.06.1941 – Chotajewicze-Rudnia
Meise Johann
07.02.1924 – Holzen
v 00.07.1943 – Orel
Menzel Fritz
27.01.1915 – Naumburg
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Mügge Gottfried
16.08.1917 – Hamburg-Altona
17.09.1941 – Ssinjawino
Mumm Jürgen
06.05.1921
00.00.1984
Neeland Wilhelm
11.04.1915
Nissen Ernst August
30.11.1921 – Hamburg Osdorf
12.08.1942 – n.o. Nowo Ramuschewo
Oltmanns Wiard
08.04.1915
00.00.1995
Petereit Franz
13.08.1925 – Franzdorf
v 00.00.0000 – Pommern
Peters Albert
08.10.1912 – Moorhusen
10.09.1941 – Ssinjawino
Petersen Christian Friedrich
13.08.1916 – Hattstedt
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Petersen Heinrich
13.11.1913 – Westerland/Sylt
Petersen Heinrich
30.08.1914
00.00.2000
Pirath Hermann
21.01.1907 –
00.04.1945 –
Ploog Gustav
03.11.1923 – Holstein
v 00.00.1943 – Wjasma
Pressler Robert 
25.01.1909 – Backnang
v 00.07.1944 – Katjina
Rainals Günther
27.01.1918
Rehder Herbert Emil
21.09.1908 – Hamburg
06.09.1941 – Sologubowka 1./San20
Rehn Johannes von
26.10.1919
Reich Harald
27.07.1920
Rolle Harald
12.01.1924
Roth Kurt
29.11.1918 – Braunschweig
23.09.1941 – Gajtolowo
Russek Harry
29.05.1909 –
v 00.07.1943 – Apalkowo
Russow Otto
23.09.1915 – Bramfeld
28.08.1940 – Nevers Kriegslazarett1/615
Schild Willi 
08.08.1925 – Hessen
v 00.01.1945 –
Schlörit Hermann
09.08.1926 – Steinbach
v 00.02.1945 – Küstrin
Schlüter Harry
24.12.1920
00.00.2000
Schmeding Klaas
26.06.1923 – Nesse
v 00.07.1943 – Orel
Schmidt Wilhelm
06.07.1917 – Württemberg
v 00.03.1945 – Stettin
Schmitko Edmund
00.00.1984
Schreiber Hinrich Christian
19.06.1908 – Hamburg
29.09.1941 – Possjolok 7
Schröder Arthur
20.03.1922
Schröder Herbert
15.02.1922 – Dingstede
13.07.1942 – Braunsberg Res. Lazarett
Schubert Walter
29.04.1916 – Berlin-Zehlendorf
10.12.1941 – Budogoschtsch Feldlazarett20
Schultze Heinrich
04.06.1915 – Hamburg
v 00.01.1945 –
Schulz Walter
24.08.1915 – Lübeck
06.01.1945 – Lubowo-Boljana
Schümann Hans Hermann
13.12.1912 – Kellinghausen
25.11.1941 – Budogoschtsch Feldlazarett20
Siebers Rolf
06.06.1919 – Flensburg
v 00.03.1945 – Seelow
Sierich Claus Adolph
17.12.1924
00.00.1995
Slama Leopold
12.09.1920 – Sternberg
27.01.1943 – Alexeikowo Höhe 179
Steinhagen Günter
05.12.1916
00.00.2004
Szczesny Felix
09.08.1917 – Hamburg
20.06.1940 – Aydoilles
Tammann Johannes
05.09.1921 –
22.08.1941 – Smolensk
Thoben Bernhard
00.00.1979
Tiedje Hans
19.09.1919 – Flensburg
12.08.1942 – n.o. Nowo Ramuschewo
Timmermann Adolf
07.09.1920 – Hammer
04.08.1941 – Tyljtowitschi
Tramann Hermann Dietrich
28.11.1923 – Altenbineken
20.12.1942 – s.w. Welikije Luki
Vagt Walter
06.08.1906
00.00.1975
Vehrs Günther
30.06.1925 – Hamburg
v 00.04.1945 – Berlin
Vierkant Philipp
18.11.1915 – Clausdorf
17.09.1941 – Ssinjawino
Volmar Rene
19.11.1924 – Elsaß-Lothringen
v 00.07.1944 – Lemberg
Weichert Werner
10.01.1922 – Chemnitz
v 00.07.1944 – Kamionka
Weiler Albert
19.07.1910 –
v 00.02.1945 – Posen
Weisener Walter
05.03.1919
Wernecke Karl
02.04.1915
Westhöfer Albert 
11.05.1920 – Frankfurt/Main
v 00.01.1945 – Polen
Wichmann Heinz
08.10.1921 – Hamburg
01.10.1941 – Sologubowka Feldlazarett20
Wießner Udo
06.04.1925 – Gelnhausen
v 00.07.1944 – Lemberg
Wittkamp Friedrich Karl
31.01.1918 – Bremerhaven
30.06.1941 – Chotajewicze-Rudnia
Woith Paul
16.02.1911
Wunsch Werner
09.08.1927 – Langenbrand
v 00.03.1945 – Küstrin

Start typing and press Enter to search